Právě si prohlížíte Co je to záměrný trénink a proč se díky němu nejrychleji zlepšíte v angličtině?

Co je to záměrný trénink a proč se díky němu nejrychleji zlepšíte v angličtině?

Angličtina otevírá tisíce dveří. Neskutečně usnadňuje cestování. Pomáhá navazovat vztahy na osobní i obchodní úrovni. Rozšiřuje kulturní obzory. Jenže jak se ji naučit? Podle učebnice? Přes appku, např. Duolingo? Anebo se prostě musím sebrat a odjet na půl roku do Ameriky? Podle mých zkušeností není rychlost pokroku až tolik závislá na množství času, který angličtinou strávíte. Jde spíše o to, jak efektivně se učíte. A efektivita je dle mého názoru úměrná množství času stráveného něčím, co je označováno jako záměrný trénink.

Co je to záměrný trénink?

Záměrný trénink (deliberate practice) je termín, který ve své knize Tak dobří, že vás nepřehlédnou zavedl Cal Newport, jeden z nejcitovanějších autorů dneška na téma kariérní a osobní rozvoj. Newport tvrdí, že abyste se v něčem stali opravdu dobrými, nestačí jen trénovat.

Musíte trénovat s maximálním vypětím sil – tzn. opravdu se namáhat, dělat chyby, potit se.

Uvedu pár příkladů: 

Učíte se hrát na klavír. Můžete u něj strávit tisíce hodin, ale pokud pořád dokola sjíždíte Ovčáky, čtveráky v uspávacím tempu, virtuóz se z vás nestane. Nic proti tomu. Možná vás takové hraní baví, dobře se odreagujete. Ale zkrátka a dobře, technicky se neposunete.

Nebo si vezměte míčové sporty. Je super chodit každý týden na tenis a pak na pivo. Jenže pokud chcete hrát opravdu dobře, musíte tvrdě trénovat každý den, dost možná i upravit jídelníček. Zkrátka pohodové pinkání vás do Wimbledonu nedostane. A stejně tak nedocílíte postavy Arnolda Schwarzeneggera zvedáním 1,5l láhve od Magnesie, i kdyby byla plná až po víčko a nad hlavu byste ji denně dostali tisíckrát.

Záměrný trénink a angličtina

Angličtina funguje velmi podobně. I tady platí, že čím intenzivněji (tj. záměrněji) k výuce přistupujete, tím rychleji se budete posouvat kupředu. Níže nabízím několik tipů, jak na to:

  • vyhýbejte se slovesům být (be) a mít (have): Pokud to jen trochu jde (tzn. v 99 % případů), zvolte jiné sloveso. Místo „I was in Prague“ řekněte třeba „I drove to Prague“. Místo „She is on holiday“ můžete říct „She is spending her holiday“.

  • volte sofistikovanější přídavná jména: She is nice, the weather was fine, the car is very good… No dobře, ale neměli byste něco lepšího? Třeba „She is kind, friendly and helpful“, „The car drives incredibly well“ atp.

  • zaměřte se na novou slovní zásobu: Pokud jste někde zaslechli nebo narazili na zajímavé slovíčko, okamžitě jej začněte aktivně používat. Pokud si na něj nevzpomenete, dohledejte si jej. Nenahrazujte jej známým – a již tisíckrát recyklovaným – ekvivalentem. Jen tak se může nové slovíčko stát součástí vaší aktivní slovní zásoby.

  • nevyhýbejte se těžké gramatice: Podmínkové věty studenti milují jako děti brokolici. Jenže pokud se jim budete vyhýbat, nenaučíte se je nikdy. Udělali jste chybu? Nevadí, příště už to dáte. Totéž platí o předpřítomném čase, podmětných otázkách apod.

  • obklopte se angličtinou, co to jde: MS Office, Facebook, navigace v autě. Dejte si vše do angličtiny. Že jste posledně kvůli Waze v angličtině sjeli špatným výjezdem? O to lépe si budete napodruhé pokyn pamatovat.

Vědomá kontrola, zda trénuju záměrně, nebo ne

Záměrný trénink přináší hmatatelné výsledky. Z podstaty věci je ale náročný a mnohdy nepříjemný. Dejte si pohov, pokud vám zrovna není dobře, v noci jste se nevyspali, anebo máte za sebou obzvlášť výživný den v práci. Lidé nejsou stroje a občas pauzu potřebují. Ale až budete v pohodě, nezapomeňte na úsilí přidat.

Záměrný trénink samozřejmě není vhodný v situacích, kdy o něco jde. Na důležitém obchodním jednání hrajte na jistotu. Pořád je lepší dokola opakovat „very nice“ a „it is good“ než se pouštět do nacházení vlastních limitů, s čímž nevyhnutelně souvisí, že budete dělat chyby. A absolutní koncentrace na jazyk je v této situaci nežádoucí i z toho důvodu, že byste mohli přestat poslouchat protistranu a upsat se k ledasčemu. Jenže víte co, důležitá jednání nemáte 8 hodin denně, 5 dní v týdnu…

Možná se teď ptáte, kolik času by měl člověk strávit záměrným tréninkem. 20 minut denně? 2 hodiny týdně? Jsem přesvědčený, že univerzální odpověď neexistuje.

Důležité je podle mého názoru hlavně umět se záměrným tréninkem pracovat v tom smyslu, že víte, kdy makáte a kdy naopak relaxujete. Zkoušejte, co vám vyhovuje. Poraďte se s lektorem, mentorem, partnerem, koučem. A hlavně – hlavu namáhejte, ale nepřemáhejte ji. Odpočinek je nesmírně důležitý. Nakonec pokud nejste v pohodě, záměrný trénink je z podstaty věci nemožný.

Tak ať vám jde angličtina od ruky!

Napsat komentář