Život v zahraničí je fajn. Potkáte úžasné lidi – někdy i životního partnera. Rozšíříte si kulturní obzory. A co si budeme povídat, zpravidla vyděláte výrazně víc peněz než v ČR. Zároveň ale život „venku“ přináší extra dávku byrokracie, kterou byste jinak řešit nemuseli. Narodilo se vám v zahraničí dítě? Skvělá zpráva! Jenže pokud budete chtít český rodný list, připravte se na papírování. Navíc pokud jsou oba rodiče cizinci, a dítě proto nemá nárok na pas, budete pro syna či dceru potřebovat výjezdní doložku, abyste s nimi vůbec mohli opustit zemi. Takže další papírování, protože oplétačky kvůli únosu dítěte fakt nechcete. Každopádně vězte, že ať budete řešit jakoukoliv životní situaci, je vysoce pravděpodobné, že po vás budou úřady chtít tzv. apostilu. Co je to a kde ji seženete? O tom následující řádky.
Apostila – co je to?
Apostila je ověřovací doložka, která se připojuje za oficiální listiny a dokumenty (např. rodný list, oddací list apod.). Apostila prokazuje ověření podpisu a otisku razítka na listině za účelem jejího použití v zahraničí. Apostila je zjednodušenou formou tzv. superlegalizace, tj. vyššího ověření, a lze ji použít výhradně v případech stanovených mezinárodními smlouvami, především pak Úmluvou o zrušení požadavku na ověřování cizích veřejných listin z 5. října 1961 (Haagská úmluva o apostile).
Superlegalizace není nutná, tzn. postačí apostila, pokud se jedná o mezinárodní styk mezi zeměmi, které jsou signatáři Úmluvy.
V praxi vypadá apostila jako lísteček, který vám příslušný orgán přilepí na zadní stranu dokumentu. Konečné ověření apostilou provádí tzv. apostilační orgán. V ČR Ministerstvo zahraničí či Ministerstvo spravedlnosti (u listin vydaných justičními orgány). Ve Velké Británii pak veškeré apostily vydává Legalizační úřad při Ministerstvu zahraničí, tj. Foreign and Commonwealth Office: Legalisation Office se sídlem v Milton Keynes.
Apostila vypadá takto:
Vyřízení apostily stojí 30 liber + poštovné 5 liber (v rámci Spojeného království). Cena byla platná v květnu 2021.
Kdy je potřeba apostila?
Nejčastěji je apostila vyžadována v následujících situacích:
- v zahraničí se vám narodilo dítě a chcete si na základě rodného listu vydaného v zahraničí vyřídit český rodný list
- v zahraničí jste měli svatbu a chcete si na základě oddacího listu vydaného v zahraničí vyřídit český oddací list
- potřebujete pro své dítě narozené v zahraničí bez nároku na místní pas vyřídit jednorázový cestovní průkaz na cestu do ČR
Apostilu po vás samozřejmě mohou chtít i zahraniční orgány, pokud jste v opačné situaci, např. se vám v ČR narodilo dítě a chcete, aby tato událost byla zaznamenaná i v zahraničí.
Co budu dále potřebovat?
Poté, co byla zahraniční listina opatřena apostilou, budete potřebovat úřední překlad, běžně označován také jako soudní překlad, úředně ověřený překlad nebo překlad s kulatým razítkem.
Takový překlad může vyhotovit pouze některý z oficiálních překladatelů uvedených v databázi na justice.cz.
Úřední překlad lze vyhotovit jak v klasické papírové, tak i elektronické formě.